AgPlus Enerji Hizmetleri AgPlus Enerji Hizmetleri

S.S.S

AGP Enerji Mühendislik A.Ş

1-UPS nedir?

 

       UPS ; Elektrik ile çalışan cihaz ya da makinelerden oluşan sistemlerin bağlı bulunduğu şebekede meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmaları ( çöküntüler, yükselmeler, ani değişikler),harmonikler, kısa veya uzun süreli kesintiler v.b. durumlarda sistemi bu değişimlerden koruyan ve yükün sağlıklı ve kesintisiz çalışmasını sağlayan elektronik cihazlardır.

       UPS, İngilizce “Uninterruptable Power Supply”  kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Uninterruptable Power Supply,Kesintisiz Güç Kaynağı demektir.Türkçede olarak KGK şeklinde kısaltılmaktadır.

 

2- Kesintisiz Güç Kaynağı nedir?

 

       Kesintisiz Güç Kaynakları,Şebeke enerjisinin kesildiği durumlarda, besleme kapasitesine ve sistemin çektiği akıma  bağlı olarak 5 dakika ile 2 saat arasında sisteme enerji sağlamaya devam eden cihazlardır.Şebekeden aldığı  alternatif gerilimi, redresör kısmında doğrultarak doğru gerilime çevirir.  Elde edilen doğru akım, Ups içindeki inverter aracılığı ile 220/380 Volt alternatif gerilime çevirerek şebekeden bağımsız sabit, stabil bir voltaj oluşturur. Bu işlemler sırasında aynı zamanda akü grubunu sürekli tampon şarjda tutar.Elektrik kesintilerinden veya voltaj dalgalanmalarından dolayı oluşabilecek arızalara karşı sisteminizi koruma altına alır.

 

3-Online Kesintisiz Güç Kaynağı nedir ?

 

     Online UPS çift çevrimli  (double conversion) çalışır. Giriş katındaki doğrultucu devre ile alternatif akımı (220 VAC), doğru akıma çevirerek hem aküleri şarjda tutar hemde çıkış katındaki inverter girişini besler. Çıkış katındaki inverter doğru akımı (DC) tekrardan alternatif akıma (220 VAC) çevirir. Bu şekilde hassas yükleri şebekedeki voltaj değişimlerinden ve elektrik kesilmelerinden etkilenmez. Şebekeden bağımsız olarak voltaj regülasyonu sağlar ve tam sinus çıkışlıdır.

 

4-Elektrik kesildiğinde kesintisiz güç kaynağı kaç dk çalışır ?

 

Standart tip UPS’lerde Aküler kasanın içinde montajlıdır. Line interaktif 600 VA UPS de 1 adet 7 Ah akü, 1000 VA UPS de 2 adet 7 Ah , 2000 VA ups de 2 adet 9 Ah akü bulunmaktadır. 3 kva online UPSde 6 adet 9 ah , 6 kva online UPS de 16 adet 7 ah, 10 kva online UPSde 16 adet 9 ah akü bulunmaktadır Bu Aküler tam yükte tam yükte 5 yarım yükte 15 dk ya göre tasarlanmıştır.

 

5-Neden UPS kullanmalıyım?

 

 UPS kullanımın temel amacı, elektrik varken sistemi voltaj problemlerinden korumak, elektrik kesildiğinde jeneratör çalışana veya enerji yeniden gelene kadar sistemin çalışmasını sağlamak  ya da  sistemin güvenli şekilde kapatılmasını sağlamak için gereken zamanı temin etmek şeklinde özetlenebilir.UPS’lerin en önemli fonksiyonu,elektrik ile çalışan hassas cihazlarımızın kesintisiz ve sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. CNC tezgahları, MR ve Tomografi cihazları gibi yüksek maliyetli ürünler anlık voltaj dalgalanmalarından etkilenerek arızalanmakta ya da çalışma verimi düşebilmektedir.Bu da kullanıcılara beklenmeyen yüksek maliyetler çıkarabilmektedir.Bu tip olumsuz durumların önüne geçmek için hassas sistemlerdemutlaka online UPS kullanılmaldır.

   Ofis ortamlarında da enerji kesilmelerinden kaynaklı veri kayıplarının önüne geçmek için UPS kullanılmalıdır.Ofislerde elektriksel risk olasılığı daha  düşük olduğu için  1 veya 2 PC bağlanabilen Line Interactive UPS modelleri de tercih edilebilir.

 

6-UPS nerelerde kullanılır?

 

– Bilgisayarlar ve bilgisayar destekli otomasyon sistemleri,
– Bilgisayar destekli üretim / ambalajlama tezgahları (otomotiv, metal işleme, tekstil vb.)
– Tıbbi elektronik cihazlar, hastaneler
– Hava alanı aydınlatması
– Hava trafik kontrol merkezleri
– Askeri radar sistemleri
– Haberleşme ve yayın kuruluşları
– Asansörler
– Elektronik kapılar
– Barkod cihazları
– Yazar kasalar
– Fotoğraf baskı cihazları ( Minilab vs. )
– CNC Tezgahları
– Elektronik teraziler
– Acil durum aydınlatma sistemleri
– Isıtma cihazları
– Soğutma cihazları

 

7- UPS satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

     UPS satın alırken dikkat edilecek en önemli husus , satış yapan firmanın  ürünlerinin  arkasında ne kadar durduğudur. Mümkünse, işi, Kesintisiz Güç Kaynağı ( UPS ) olan, en az 10 yıllık geçmişi olan firmalar tercih edilmelidir.Satın alma yapmadan önce mutlaka Teknik Servis sorulmalıdır. UPS’ler periyodik bakım gerektiren ürünler olduğu için satın alınan firmanın Teknik Servisinin olaması en önemli husustur.Bunun yanında maliyet araştırması ve fiyat analizi yapılarak fiyat/performans oranı en yüksek olan cihaz tercih edilmelidir. Bir diğer önemli husus güç tespitidir. UPS satın almadan önce, hangi güçte bir UPS alınması gerektiği konusunda, satış yapacak firmanın teknik servisi ile değerlendirme yapılarak beslenecek sisteme uygun ve terli güçte bir UPS te karar kılınmalıdır.

     AGP Enerji’nin deneyimli UPS teknik servis ekibi,20 yıllık sektörel tecrübesinin ışığında, satış öncesi danışmanlık hizmetleri yanında, satış sonrası periyodik bakım ve arıza onarım hizmetlerini en hızlı ve güvenilir bir şekilde yerine getirmektedir.

 

8-Kesintisiz Güç Kaynakları ve Akülerin ömrü kaç yıldır ?

 

     UPS, sistem olarak aküleri ile birlikte 2 yıl garantilidir.Kesintisiz Güç Kaynağı 25 derece oda sıcaklığı ve tozsuz bir ortamda çalışmalıdır. Böyle bir ortamda UPS’i 4 ile 5 sene arasında kullanabilirsiniz.Ortam şartları ne kadar tozlu ve sıcak olursa kullanım ömrü o oranda düşer. UPS’in içinde, bakımsız tip Aküler kullanılmaktadır. 7 Ah den 28 ah kadar Aküler 5 yıl ömür beklentili, 40 Ah den 200 Ah ye kadar Aküler 10 yıl ömür beklentilidir. Kesintisiz güç kaynağının elektrik ve elektronik aksamı 10 yıl ömür beklentili olarak üretilmektedir.

 

9-Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) devamlı çalışmalı mıdır, kapatmam gerekiyor mu ?

 

     Online ve Line-interaktif Kesintisiz Güç Kaynakları 7 gün 24 saaat , 365 gün çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kapatılmasına gerek yoktur. Online UPS çalışırken yükleri voltaj problemlerinden, elektrik kesintilerinden korurken aynı zamanda aküleri de tampon şarjda tutmaktadır. UPS kapatıldığı zaman aküler şarj olmayacağından boşalacaktır.Bu yüzden UPS’lerin kapatılmaması gerekmektedir.

 

10-Online UPS için tesisat gerekir mi?

 

       1-2 ve 3 kva Online UPS lerin girişi fişli, çıkışı prizli olduğundan UPS tesisasıtına ihtiyaç yoktur. 6 kva ve üzeri online monofaze kesintisiz güç kaynaklarının giriş ve çıkışları klemensli olduğundan elektrik tesisatına gerek vardır.

11-UPS kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

 

 

      Monofaze Online UPS’leri kullanırken, elektrikli ısıtıcı , lazer yazıcı, klima, matkap , hilti gibi iş makinaları ve motor yüklerinin bağlanmaması gerekmektedir. Online Kesintisiz Güç Kaynağını direk güneş ışığı alan sıcak ve tozlu ortamlara konulmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ve tozlu ortamlarda içinde bulunan kuru tip bakımsız akülerin ve yarı iletken malzemelerim ömrü kısalmaktadır ve çabuk arıza vermektedir.
      Kapalı bir dolap ve odaya konacaksa mümkünse klimalı bir oda, değilse içeride hava sirkülasyonu sağlayacak bir fan veya pancur yapılmalıdır. Online UPS’ler için oda sıcaklığı 23-24 C uygundur.

12-UPS Bakımı nasıl yapılır?

 

UPS’ler 7/24 esasında çalışan,bu nedenle  periyodik olarak bakımı mutlaka yapılması gereken ürünlerdir.Periyodik bakımlarda cihazların verimli ve sağlıklı olarak çalışması için gereken temizlik ve bakım  işlemleri yapılır. UPS bakımının , uzmanlık bilgisi gerektiren bir iş olduğu için mutlaka yetkili teknik servisler tarafından yapılması gerekir.